6 paź 2012

Jesienne śniadanie - Mleczna zupa dyniowa z grzanką

Mleczna zupa dyniowa
Jutro start w Biegnij Warszawo, a więc dzisiaj czas na węglowodany w podwyższonej dawce.
Dwa dni temu Kajetan z przedszkola przytargał małą dynię. Dzieciaki były z wycieczką na farmie na której hodowane są dynie. Skoro zatem znalazł się już u nas w domu powycieczkowy prezent w postaci pięknej pomarańczowej dyni należało coś z tym zrobić. Przypomniały mi się jesienne śniadania u mojej babci z dyni właśnie. Zupa mleczna z dyni - kiedy przypominam sobie ten słodkawy smak babcinej zupy moje wspomnienia wędrują daleko do dziecięcych lat. Mimo upływu lat doskonale pamiętam ten prosty ale wspaniały przepis.

Wartości odżywcze:
1 porcja czyli około 200ml zupy + grznaka 60g
Energia [kcal]: 302
Węglowodany [g]: 58 - 6 WW (sama zupa mleczna bez grzanki około 33 3WW)

Składniki:
Dwie i pół porcji (nietypowo, ale tak u nas wychodzi - dwie dorosłe osoby i 4-ro letek)

300g dyni obranej
1/2 litra mleka 2%
3 morele suszone
1/2 łyżki masła
180g pieczywa
kurkuma
1 łyżka płaska cukru brzozowego (ksylitol)
rodzynki do dekoracji

Sposób przygotowania:

Mleko wlać do garnka (najlepiej odrobinę większego bo będzie nam potrzebne troszkę miejsca). Obieramy dynie ze skórki, kroimy w kostkę 1-1,5cm. Do mleka dodajemy dynie i morele i gotujemy, aż kawałki rozgotują się. W międzyczasie dodajemy masło i odrobinę kurkumy. Kurkumy dodajemy odrobinę tak by zupa miała ładniejszy kolor. Jeśli lubimy słodsze zupy mleczne dodajmy 1 łyżkę cukru brzosowego*. Kiedy dynia zacznie być miękka tak by łatwo móc przekroić ją łyżką, zmniejszamy ogień i całość miksujemy blenderem aż uzyskamy jednolitą, kremową masę.

Zupę mamy gotową. Znakomitym dodatkiem do niej jest grzanka. Ja przygotowałem grzenki z pieczywa żytniego z dodatkiem wędzonych śliwek. Grzanki przygotowujemy na patelni na dobrej oliwie z odrobiną soli.

Melczną zupę dyniową podajemy z kilkoma rodzynkami i grzanką. Możemy również dodać na konieć odrobinę śmietany - kleks do dekoracji. Najlepiej nadaje się do tego gęsta kwaśna śmietana, która wspaniale kontrastuje ze słodkim smakiem zupy.

* Ksylitol to naturalny cukier brzozowy w konsystencji przypominający zwykły biały cukier. Ma jednak o wiele niższy IG. Jest również mniej słodki niż biały cukier. Zawiera około 75% mniej węglowodanów niż zwykły cukier. Cukier brzozowy ma wiele zalet i wnosi wiele dobrego do naszej diety w przeciwieństwie do białego cukru. Ma bardzo przyjemny zapach, a potrawy nim dosładzane zyskuja ciekawy, nieco waniliowy zapach.

2 komentarze:

  1. super pomysł:)) świetny opis! powodzenia jutro na biegu:)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki bardzo - Tobie równiez powodzenia - kolejny powod do podziwu - chwile temu maraton w Berlinie a jutro dycha w Warszawie - no no no :))

    OdpowiedzUsuń